بهینه سازی تصاویر در محتوا چگونه است؟

بهینه سازی تصاویر در محتوا چگونه است؟

مقدمه ای بر بهینه سازی تصاویر

امروزه محتوا با کیفیت، نقش بسیار مهمی در سئو و رشد کسب و کارها ایفا می کند و با تولید محتوای سئو شده، می توان هم سئو سایت را بهبود بخشید و هم گام مهمی در جهت جذب مخاطب برداشت. بهینه سازی تصاویر در محتوا، بهینه سازی متن، در نظر گرفتن المان های مختلف و نحوه قرار گیری آن ها در محتوا و … همگی در راستای ایجاد یک محتوای سئو شده و مناسب است. هدف از نوشتن محتوا صرفا انتقال مفاهیم به مخاطب نیست، بلکه با در نظر گرفتن استراتژی های مختلف و رعایت نکات سئو، می توان فروش محصولات یا خدمات خود را در بستر اینترنت چندین برابر کرد. تمرکز اصلی ما در این مقال بر روی، بهینه سازی تصاویر در محتوا می باشد و با هم دیگر روش ها و نکات مهمی که در این زمینه موجود هستند را بررسی خواهیم کرد.

هدف از بهینه سازی تصاویر در محتوا

یک محتوا از اجزای مختلفی تشکیل شده است و باید نکات مهم و استانداردهای سئو در هریک از آن ها را در نظر گرفت تا یک محتوا با کیفیت تولید کرد. وقتی شما تصاویر موجود در وب سایت خود را بهینه و سئو شده می کنید، در واقع این شانس را به خود می دهید که موتورهای جستجو مطالب موجود در وب سایت شما را به افراد بیش تری نشان دهند و رتبه سایت شما بهبود یابد. موتورهای جستجو بر روی محتواهای استاندارد و بهینه بسیار حساس هستند و اگر شما آن ها را رعایت نکنید، از لحاط رتبه وب سایت در جایگاه خوبی قرار نخواهید گرفت.

برای رشد کسب و کار خود و افزایش فروش به کمک تولید محتوای سئو شده با کارشناسان مجرب آریا مارکتینگ تماس با ما بگیرید.

نکات مهم جهت بهینه سازی تصاویر در محتوا

مرتبط بودن تصویر:

در اولین گام در جهت بهینه سازی تصاویر در محتوا، باید حتما از تصاویر مرتبط با محتوا خود استفاده کنید. موتورهای جستجو بسیارهوشمند هستند و تصاویر را درک و می توانند بفهمند که آیا تصاویر موجود در محتوای شما با محتوای مورد نظر همخوانی دارد یا نه.

نام تصاویر:

انتخاب نام مناسب برای تصاویر موجود در وب سایت، تاثیر خوبی روی سئو آن دارد، چون موتورهای جستجو به نام تصاویر نیز دقت می کنند و طبیعی است که اگر شما نام مناسبی را برای تصویر مورد نظر انتخاب کرده باشید، در سئو وب سایت شما تاثیر گذار خواهد بود.

انتخاب فرمت تصاویر:

سه فرمت اصلی تصویر که می توانید از آن ها در وب سایت خود استفاده کنید عبارت اند از:

  • فرمت JPG: یکی از رایج ترین فرمت های تصویر می باشد که دارای تکنولوژی فشرده سازی بالایی هست و به راحتی در هر نرم افزار ویرایش تصویری می توان با این فرمت کار کرد
  • فرمت PNG: تصاویر موجود با فرمت PNG از تمام رنگ ها پشتیبانی می کنند و فشرده سازی نیز باعث از دست رفتن کیفیت تصاویر نمی شود که همین باعث محبوبیت بالای این فرمت تصویری شده است. معمولا حجم تصاویر PNG نسبت به تصاویر JPG بیش تر می باشد.
  • فرمت GIF: از این نوع فرمت تصویری بیش تر جهت تصاویر متحرک استفاده می شود و در مقایسه با تصاویر JPG و PNG از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد.

ابعاد مناسب تصویر:

انتخاب ابعاد مناسب برای تصاویر و در نظر گرفتن استانداردهای آن، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر اندازه تصاویر موجود در وب سایت شما یا زیاد بزرگ یا زیاد کوچک باشد، تاثیر منفی بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت، پس بهتر است ابعاد تصویر را با صفحات وب سایت خود تنظیم کنید.

سفارش تولید محتوا

کاهش حجم:

هر چقدر حجم تصاویر شما کم تر باشد، سرعت بالا آمدن وب سایت شما بیش تر خواهد شد در نتیجه به حجم تصاویر بسیار دقت کنید. براین کار می توانید از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ جهت کاهش حجم استفاده کنید یا اینکه نرم افزارهای آنلاین زیادی وجود دارند که از طریق آن با کم ترین افت کیفیت تصویر، می توانید حجم تصاویر را بهینه و جهت استفاده در وب سایت آماده کنید.

استفاده از واترمارک در تصاویر:

قرار دادن watermark روی تصاویر باعث بهبود سئو داخلی و خارجی می شود که یکی از گزینه های مهم بهینه سازی تصاویر در محتوا می باشد. بدین صورت که با درج برند یا نوشته ای که محصول یا شرکت شما را معرفی کند، می توانید اقدام به واترمارک کردن تصاویر کنید.

3-7 استفاده از تصاویراختصاصی: یکی دیگر از عوامل بسیار مهم جهت بهینه سازی تصاویر در محتوا، استفاده کردن از تصاویری است که خود شما آن را با دوربین عکاسی یا موبایل گرفته اید. اگر دقت کرده باشید تصاویر موجود در در وب سایت ها و شرکت های بزرگ منحصر به فرد است و خودشان از محصولات مربوطه عکس می گیرند. پس اگر فرصت کافی دارید می توانید به جای کپی کردن از تصاویر دیگران و استفاده آن در وب سایت خود، تصاویری که تنها متعلق به خودتان است را در وب سایت بارگذاری کنید.

استفاده از تگ alt:

تگ های alt گزینه خوبی برای نوشتن توضیحات در باره تصاویر هستند. وقتی که اینترنت کاربر قطع می شود و تصاویر بارگذاری نمی شوند، متن موجود در تگ alt به کاربر نشان داده می شود که کاربر با خواندن آن، متوجه موضوع تصویر می شود این کار در سئو وب سایت موثر می باشد.

سازگاری تصویر در گوشی موبایل:

اکثر افراد از گوشی موبایل جهت دسترسی به اینترنت استفاده می کنند و شما باید سایت و المان های داخل آن را با گوشی های موبایل سازگار کنید تا مخاطب تصاویر را به درستی مشاهده کند.

مزیت های بهینه سازی تصاویر در محتوا

همان طور که گفتیم، جهت سئو بهتر وب سایت و رشد کسب و کار شما در اینترنت، باید حتما المان های موجود در وب سایت را بهینه کنید تا وب سایت شما تبدیل به یک وب سایت استاندارد شود و موتورهای جستجو آن را به کاربران بیش تری معرفی کنند. با بهینه سازی تصاویر با توجه به نکات بخش قبل، مزیت های زیر شامل وب سایت شما می شود:

سئو خوب:

مهمترین مزیت، کمک به سئو وب سایت است.

تاثیر بیش تر روی مخاطب:

دقت داشته باشید که تصاویر و ویدیو، بیش ترین تاثیر را روی مخاطب می گذارند. وقتی شما تصاویر را بهینه می کنید، مخاطبان بیش تری جذب وب سایت شما خواهند شد.

اعتبار وب سایت:

با واترمارک کردن تصاویر و برخی از نکات دیگر، مخاطبان شما را به عنوان یک وب سایت معتبر می شناسند و از این رو اعتماد بیش تری در بین مخاطبان کسب خواهید کرد.

رتبه بهتر در موتورهای جستجو:

هرچقدر المان های موجود در صفحات سایت شما بهینه تر باشد، رتبه شما در وضعیت بهتری قرار خواهد گرفت. تصاویر نیز یکی از کلیدی ترین المان هایی هستند که موتورهای جستجو به آن دقت زیادی می کنند و با بهینه سازی آن، رتبه سایت شما به مراتب بهتر خواهد شد.

استراتژی مناسب از طریق بهینه سازی تصاویر

شما با بهینه سازی تصاویر در محتوا می توانید استراتژی های مختلفی را پیاده سازی کنید و از آن ها در جهت رشد و ب سایت خود استفاده کنید. یکی از استراتژی ها این است که شما با تولید محتوای سریالی، نظر کاربران را جذب کنید. محتوای سریالی بدین معنی است که درباره محصولی خاص، تعدادی محتوا تولید کنید و هرمحتوا ادمه محتوای قبلی باشد تا این گونه مخاطب ترغیب شود که مطالب شما را دنبال کند، حال نقش تصاویر این جا کجاست؟ در واقع تصاویر بهیته شده کلیدی ترین نقش را دارند بدین صورت که با طراحی یک عکس شخصی سازی شده و با کیفیت، می توانید مفاهیم را به صورت تصویری به کاربران منتقل کنید که تاثیر بسیار بیش تری نسبت به محتوای متنی دارد. شما با طراحی عکس ها و قرار دادن منظم آن ها در داخل محتوای خود، استراتژی جذب کاربر از طریق تصاویر هدفمند را انتخاب کرده اید.

 

ابزارهای بهینه سازی تصاویر

فتوشاپ: معمول ترین گزینه است و می توانید از قابلیت فشرده سازی آن نیز استفاده کنید.

paint.Net: یک ویرایشگر عکس قوی.

Affinity Photo: به علت ارزان بودن آن، می تواند جایگزین خوبی برای فتوشاپ باشد.

GIMP: جایگزین خوب برای فتوشاپ است و دارای قابلیت بهینه سازی داخلی می باشد.

File Optimizer.

Opti PNG.

Jpg Mini.

Pixlr.

image optim.

Kraken.

کلام آخر

در این مقاله با هم اهمیت بهینه سازی تصاویر در محتوا را دیدیم و راهکارهای بهینه سازی آن را نیز بررسی کردیم. باید دقت داشته باشید که تصویر یکی از المان های مورد علاقه موتورهای جستجو است و سعی کنید دقت بیش تری روی بهینه سازی آن داشته باشید.