نیچ مارکتینگ چیست؟

تعریف نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ تعریف جدیدی نیست و از زمان های گذشته نیز از این روش برای ورود به بازار هدف استفاده شده است. نیچ مارکتینگ به معنی تمرکز بر بخش های کوچک بازار، یعنی بخش هایی که شرکت های بزرگ یا آن را نادیده گرفته اند یا به صورت جدی به آن نپرداخته اند. بنابراین هدف از نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای، ارائه خدمات یا محصولات به بخش کوچک و خاصی از بازار است که تا این لحظه کمتر کسی به آن ورود پیدا کرده است.

اکثر استارت آپ ها و افراد برای شروع کار و ورود به بازار، از نیچ مارکتینگ استفاده می کنند و بعد از بدست آوردن تعداد کاربران و مشتری های دلخواه، سپس می توانند استراتژی خود را تغییر دهند. توضیح عامیانه آن نیز بدین صورت است که به جای رقابت با بزرگان و شرکت های بزرگ در یک حوزه کاری خاص، می توان بازار هدف را کوچک کرد و روی بخش کوچک تری تمرکز کرد تا در کوتاه مدت و با صرف انرژی و هزینه های کمتر، به درآمد رسید 

اجازه دهید یک داستان کوتاه را بررسی کنیم. علی قصد دارد در زمینه فروش محصولات در بستر اینترنت ورود پیدا کند و برای این کار قصد دارد تا یک فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کند. بعد از آن به این فکر می کند که بهتر است به فکر خرید محصولات مختلف و قرار دادن آن در انبار باشد تا هنگامی که مشتری محصولی را سفارش داد، بتواند محصول را از انبار برای او ارسال کند. از این رو از محسن مشورت می گیرد و محسن به او می گوید که قرار است چه محصولاتی را در فروشگاه اینترنتی خود برای فروش قرار دهد، علی نیز می گوید مگر مهم است؟ برای این که فروشگاهم مشتری های زیادی جذب کند مجبورم تنوع محصولات خود را بالا ببرم.

اما محسن به او می گوید در میان این همه فروشگاه حرفه ای و معروفی که وجود دارد، این بسیار سخت است که تو رشد کنی و مشتری های زیادی جذب کنی و باید از طریق نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای کارت را شروع کنی. علی به او می گوید یعنی دقیقا باید چگونه عمل کنم؟ در پاسخ محسن می گوید که از تنوع محصولات خود کم کن و تحقیق کن ببین کمبود چه محصولاتی در فروشگاه های اینترنتی حس می شود و اگر بتوانی آن دسته از محصولاتی را که یا در فروشگاه های دیگر به ندرت پیدا می شود یا در دسترس نیستند را در فروشگاه خود قرار دهی، نظر مشتری ها را جلب می کنی

بله دوستان با هم دیدیم که گاهی اوقات برای ورود به بازار و رقابت با شرکت های بزرگ، باید از گوشه کوچکی شروع کنیم، دقیقا مانند پیشنهادی که محسن به علی داد. نیچ مارکتینگ دارای مزایای بیشتری هم هست که با هم بررسی می کنیم:

مزایای نیچ مارکتینگ

ریسک پذیری کمتر: اگر مانند مثال قبل برای فعالیت در زمینه فروشگاه اینترنتی اقدام کنیم در ابتدا، کار ما بسیار سخت خواهد بود ولی با استفاده از نیچ مارکتینگ می توانیم با ریسک کمتری وارد بازار و بخشی از آن را بدست بگیریم.

رشد سریع: بازاریابی گوشه ای باعث می شود که ما سریع تر رشد کنیم و در ادامه نیز می توانیم به بخش های دیگر بازار بپردازیم و روز به روز دامنه کاری خود را گسترش دهیم.

رقیب کمتر: چون شما در نیچ مارکتینگ بخش خاصی از بازار را مورد هدف خود قرار داده اید، بنابراین افراد و  رقیب های کمتری نیز دارید.

شهرت: شما به راحتی می توانید نظر مخاطبان خود را جلب و در بین آن ها به شهرت برسید.

سود بیش تر: با نیچ مارکتینگ می توانید با تمرکز بر روی یک بخش کوچک، مشتری های زیادی را جذب و همین امر باعث کسب درآمد شما خواهد شد.

سئو وب سایت: وقتی شما در یک حوزه خاص و کمتر کار شده، فعالیت خود را شروع می کنید در نتیجه تقریبا تمام افرادی که به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند به وب سایت شما مراجعه می کنند و وب سایت شما را نیز به دوستان و آشنایان معرفی می کنند. در نتیجه تاثیر بسیار زیادی روی سئو وب سایت شما دارد.

تا اینجای کار با نیچ مارکتینگ یا همان بازاریابی گوشه ای آشنا شدیم، در این بخش چند مثال آورده ایم تا بهتر با این موضوع ارتباط برقرار کنید و آن را درک کنید.

مثال هایی از نیچ مارکتینگ

  • نرم افزار بیمه: اگر دقت کرده باشید نرم افزارها و اپلیکیشن های بیمه ای زیادی در داخل کشور وجود دارند که تقریبا همگی آن ها در زمینه فروش بیمه فعالیت می کنند. کسی که بخواهد در این زمینه وارد شود می تواند مثلا یک نرم افزار تحت وب برای مدیریت افراد بازاریاب، مدیر فروش ها، نمایندگی های بیمه و … که به صورت سلسله مراتبی به هم وصل هستند طراحی کند. بدین صورت که این نرم افزار تمام کارهای این قشر از افراد را مدیریت می کند.
  • فروشگاه های اینترنتی تخصصی: شما می توانید یک وب سایت اینترنتی طراحی کنید که فقط در زمینه محصولات کودک به مشتری خدمات ارائه دهد. مثلا پوشاک و وسایل مورد نیاز آن. حتی اگر فکر می کنید که با انتخاب بخش کوچک تری امکان درآمدزایی شما بیشتر است، این کار را حتما انجام دهید. مثلا فروشگاه اینترنتی که فقط در زمینه لباس کودکان کمتر از 2 سال محصول ارائه می دهد.
  • خدمات جستجو منابع: میزان داده و اطلاعات موجود در سطح اینترنت به شدت زیاد است و باید به دنبال راه هایی جهت دسته بندی آن ها بود شما به راحتی می توانید در هر زمینه ای که مناسب می دانید، یک موتور جستجو طراحی کنید تا افرادی که در آن حوزه خاص هستند همواره جهت اطلاع از اخبار، دریافت منابع آموزشی، مطالعه، خرید و … از طریق اپلیکیشن یا موتور جستجو شوا اقدام کنند. موتور جستجو گوگل را همه ما می شناسیم و توسعه یک محصول مانند آن، حداقل برای ما غیر ممکن است اما می توانیم در حوزه پوشاک، محصولات آرایشی، کتاب و … یک موتور جستجو مفید طراحی کنیم.

استراتژی های انتخاب نیچ مارکتینگ

با مثال های بخش قبل، امیدواریم که درک خوبی از نیچ مارکتینگ بدست آورده باشید. دقت کنید.(دیجیتال مارکتینگ) که همیشه باید با هدف خاص و در پی برآورده کردن نیاز مشتری به بازار وارد شوید.

مطالب پیشنهادی: افزایش فروش به کمک سئو

بر اساس محصول:

با توجه به نیازی که  در بازار کشف کرده اید، باید یک محصول برای آن ارائه دهید تا بتوانید کاربران را جذب کنید. در واقع در این استراتژی شما به دنبال بخشی از بازار هستید که در آن محصولات کم یا بی کیفیتی وجود دارد و شما با ارائه محصولات جدید و با کیفیت، می توانید وارد رقابت با دیگر شرکت ها شوید.

بر اساس قیمت:

مشتری ها همیشه به دنبال محصولات با قیمت پایین هستند در نتیجه با بررسی بازار می توانید روی محصولاتی که دارای قیمت بالایی هستند تمرکز کنید. یعنی با ارائه محصولات با قیمت پایین، بتوانید نظر مشتری ها را جلب کنید.

بر اساس نیاز:

هر محصولی که بتواند نیاز مشتری را برآورده کند، قطعا با استقبال زیادی روبرو خواهد شد. بنابراین می توانید از این مدل استراتژی جهت ورود به بازار یا نیچ مارکتینگ استفاده کنید. بدین صورت که با رصد کردن محصولات مد نظر و تحلیل آن ها، به دنبال یک نیاز در مشتری بگردید که هنوز برای آن محصول با کیفیت و کاربردی ارائه نشده است. در نتیجه خیلی راحت با ارائه یک محصول که پاسخگوی یک نیاز مهم در مشتری است، می توانید به سرعت رشد و در بازار به درآمد برسید.

متن های بیشتر در افیلیت مارکتینگ

بر اساس موقعیت جغرافیایی یا مکانی:

جهت ورود به بازار می توانید از طریق بررسی های جغرافیایی نیز اقدام کنید. بدین صورت که معمولا افراد زیادی در حاشیه های شهر، شهر های دور افتاده و … وجود دارند که شاید برخی از محصولات و خدمات موجود در سطح وب، برای آن ها امکان پذیر نباشد و این تنها به دلیل مشکل جغرافیایی است. در نتیجه با رصد کردن این مناطق و افراد موجود در آن جا می توانید استراتژی های خوبی را پیش بگیرید.

متن های بیشتر در روش های تولید محتوا در اینستاگرام

در این مقاله با مفهوم نیچ مارکتینگ یا همان بازاریابی گوشه ای آشنا شدیم و دیدم که جهت رقابت با برندهای بزرگ، بهتر است که از گوشه کوچکی از بازار شروع کنیم. دقت داشته باشید که قرار نیست تا همیشه شما در گوشه بازار فعالیت کنید، بلکه این یک استراتژی مناسب است تا بتوانید با برندها و شرکت های بزرگ رقابت کنید و شرکت شما رشد کند.