تعداد کل بک لینک های سایت، تاثیری در سئو سایت دارد؟

تعداد کل بک لینک های سایت، تاثیری در سئو سایت دارد؟

مقدمه تاثیر بک لینک سایت

استفاده از لینک سازی می تواند تاثیر بسیار بالایی در سئو وب سایت داشته باشد که با رعایت استاندارد های آن، می توان رتبه وب سایت خود را بهبود بخشید. لینک داخلی شامل آدرس صفحه دیگری در وب سایت شما می باشد که کاربر را به آن ارجاع می دهید اما لینک خارجی یا بک لینک باعث ارجاع و هدایت مخاطب به یک وب سایت دیگر می شود که هر دو این دو مدل لینک سازی می توانند تاثیر بسیار بالایی در سئو وب سایت داشته باشند. در این مقاله تمرکز خود را بر روی لینک سازی خارجی یا بک لینک می گذاریم و بررسی خواهیم کرد که آیا تعداد کل بک لینک های سایت، تاثیری در سئو دارد یا نه؟

 

تعریف بک لینک

اگر شما در داخل وب سایت خود آدرس و لینک یک وب سایت دیگر را قرار دهید در واقع یک بک لینک به سایت مربوطه داده اید و آن سایت از طرف شما یک بک لینک دریافت کرده است. گر یک وب سایت نیز در داخل محتوای خودش، وب سایت شما را معرفی کند و لینک صفحه ای از وب سایت شما را در آن قرار دهد، در واقع شما یک بک لینک از وب سایت مربوطه دریافت کرده اید که این بک لینک ها باعث می شوند تا مخاطبان بیش تری به وب سایت شما هدایت شوند.

 

تعداد کل بک لینک های سایت، چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

جواب این سوال کاملا مشخص می باشد و یک “بله” قاطع است. در حقیقت وقتی یک وب سایت به شما بک لینک دهد معنای آن این است که مخاطبان را تشویق به بازدید و استفاده از خدمات سایت شما می کند که این کار باعث می شود که هم بازدید وب سایت شما بسیار بالا رود و هم مخاطبان زیادی جذب کنید که با جلب رضایت آن ها می توانید تک تک آن ها را به مشتری تبدیل کنید. در نتیجه با ترافیکی که در وب سایت شما به وجود می آید، سئو وب سایت شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و وضعیت سئو آن بهتر خواهد شد. به طور کلی یک بک لینک می تواند بر سه بخش مهم از وب سایت شما تاثیر بگذارد که آن ها را در زیر لیست کرده ایم:

بالا بردن رتبه وب سایت یا Ranking:

لینک دهی برای موتورهای جستجو به منزله اعتماد و مرجع قرار داده شدن وب سایت شما می باشد که در این صورت وب سایت شما را به افراد بیش تری پیشنهاد می دهند. یعنی هر چقدر تعداد بک لینک هایی که در سایت های مختلف به وب سایت شما داده می شود بیش تر باشد، باعث می شود تا اعتبار وب سایت شما نیز بالاتر رود و روی سئو آن بسیار موثر می باشد.

ترافیک ارتجاعی یا Referral Traffic:

هدف اصلی بک لینک این می باشد که مخاطبان بتوانند مطالب مد نظر خود را پیدا کنند و به صفحات مرتبط و معتبری ارجاع داده شوند. بنابراین وقتی افراد بیش تری در حال هدایت به سمت وب سایت شما می باشند، در نتیجه ترافیک وب سایت شما نیز افزایش خواهد یافت که همین افزایش ترافیک باعث می شود تا نظر موتورهای جستجو را جلب کنید و شما را به عنوان یک وب سایت معتبر بشناسند که اگر این اتفاق بیفتد، کمک بزرگی به سئو وب سایت شما می شود.

قابل کشف بودن یا Discoverability:

موتورهای جستجو وب سایت های مختلف و مخصوصا وب سایت های محبوب را رصد می کنند تا آمار دقیقی از محتوا و لینک های آن ها داشته باشند. اگر در یکی از همین وب سایت های محبوب آدرس وب سایت شما قرار داشته باشد یعنی به شما بک لینک داده باشد، موتورهای جستجو شما را به عنوان یک وب سایت قابل اعتماد معرفی می کنند و هر چه قدر وب سایتی که به شما بک لینک دهد، محبوب تر باشد در نتیجه تاثیر بسیار بالایی بر روی سئو شما خواهد داشت.

یک مثال از اهمیت بک لینک ها

احتمالا این مثالی که در این بخش خواهیم گفت برای شما خالی از لطف نباشد و بهتر است که با این دید نیز به اهمیت بک لینک ها و تاثیر مثبتی که بر روی سئو دارند پی ببرید. در دنیای علم و کارهای پژوهشی هرگاه یک استاد دانشگاه یا یک محقق، کار علمی انجام می دهد، نتیجه آن را در قالب مقالات علمی به جهانیان و افرادی که در آن حوزه هستند معرفی می کند و محققین دیگر با خواندن مقالات علمی آن فرد محقق، به میزان علم و توانایی او پی خواهد برد. نکته ای که در این مقالات علمی وجود دارد این است که هر محقق در پایان مقاله خود، رفرنس و لیست مقالات دیگری که از مطالب آن ها در جهت انجام تحقیق خود استفاده کرده است را نیز می نویسد.

حال فرض کنید محققی به نام “علی” یک پژوهش علمی را در قالب یک مقاله به چاپ رسانده است و تحقیق او از لحاظ علمی بسیار تاثیر گذار خواهد است. در نتیجه در آینده مثلا 10 هزار محقق دیگر پژوهش های مرتبطی با کار “علی” انجام می دهند و چون تحقیق آن ها با مقاله علی هم راستا است و از نتیجه تحقیقات او نیز استفاده کرده اند، این 10 هزار نفر در آخر مقالات خود، به مقاله “علی” نیز اشاره و آن را رفرنس می دهند که در این صورت “علی” به یک فرد علمی و مرجع در آن زمینه علمی تبدیل شده است که هم مورد اعتماد سایر محققین است و هم حسابی معروف شده است. در حقیقت بک لینک ها نیز به همین صورت هستند و اگر شما محتوای خوب داشته باشید و وب سایت های دیگر تعداد بک لینک ها زیادی به سایت شما دهند، وب سایت شما از دید موتورهای جستجو به یک وب سایت مرجع تبدیل خواهد شد و تاثیر فوق العاده بالایی در سئو آن خواهد گذاشت.

ویژگی های یک بک لینک خوب

ارتباط داشتن به موضوع وب سایت:

فرض کنید یک وب سایت محبوب محتوایی درباره گوشی های هوشمند منتشر کرده است و در آن نیز به وب سایت شما بک لینک داده است اما حوزه فعالیت وب سایت شما در زمینه تولید فیلم های آموزشی کنکوری می باشد که در نتیجه موتورهای جستجو متوجه این غیر مرتبط بودن بک لینک می شوند. بنابراین باید از بک لینک های مرتبط به حوزه کاری خود استفاده کنید.

محل قرار گیری مناسب:

یکی از عوامل مهم و البته ساده ای که باعث می شود تا مخاطبان بیش تری بک لینک ها را ببیند و به سایت شما هدایت شوند، محل قرار گیری آن ها می باشد که حتما باید در جایی از وب سایت که مخاطب بتواند به راحتی آن را ببیند قرار گیرند.

انکر تکست:

در واقع انکر تکست شامل کلمات قابل کلیکی می باشد که خود بک لینک ها با استفاده از آن ها ایجاد می شود که با توجه به گفته خود گوگل، انکر تکست ها در رتبه بندی صفحات موثر می باشند. بنابراین استفاده از انکر تکست ها را نیز فراموش نکنید.

ایجاد اعتبار:

داشتن یک بک لینک در یک وب سایت محبوب و معرف، می تواند اعتبار بسیار بالایی به وب سایت و کسب و کار شما دهد. در نتیجه یکی از ویژگی های یک بک لینک خوب این است که در وب سایت های نسبتا محبوب قرار گرفته باشند و بتوانند برای وب سایت شما نیز اعتبار خوبی به همراه داشته باشند.

آیا خرید بک لینک می تواند تاثیر منفی بر روی وب سایت داشته باشد؟

پاسخ به این سوال کمی دشوار است حتی موتورهای جستجو نیز به راحتی نمی توانند فرق بک لینک های اصل و آنهایی که خریداری شده اند را بفهمد اما تا جایی که امکان دارد سعی کنید که بک لینک نخرید یا اگر بک لینک می خرید باید توجه داشته باشید که وب سایتی که با موضوع کاری شما مرتبط است را انتخاب کنید تا این گونه موتورهای جستجو نتوانند بفهمند که شما بک لینک خریده اید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکات مفیدی درباره بک لینک ها توضیح دهیم و به دنبال یک سوال اصلی بودیم یعنی سوال “تعداد کل بک لینک های سایت، تاثیری در سئو سایت دارد؟” که با توجه به توضیحاتی که در بخش های قبل دادیم می توان به صراحت گفت که بله تعداد بک لینک ها می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی سئو وب سایت بگذارد. البته وب سایتی که به ما بک لینک می دهد و مرتبط بودن موضوع آن با محتوای وب سایت ما نیز بسیار حائز اهمیت است.