تبلیغات گوگل یا سئو

تبلیغات گوگل یا سئو

سئو تبلیغات

تبلیغات گوگل یا سئو تبلیغات گوگل یکی از سریع ترین راه ها جهت رشد وب سایت و رسیدن به صفحات اول گوگل است. فرض کنید شما یک وب سایت طراحی کره اید و قصد دارید تعداد افراد زیادی از وب سایت شما بازدید داشته باشند در مرحله اول و ساده ترین راه، رعایت اصول و استانداردهای سئو و تولید محتوای با کیفیت است. با انجام این موارد وب سایت شما در دراز مدت رشد می کند و گوگل آن را به عنوان یک سایت معتبر و مفید می شناسد و به کاربران بیش تری نشان می دهد.

اما اگر قصد داشته باشیم خیلی سریع تر و در زمان کمی وب سایت و کسب و کار آنلاین خود را گسترش و به کاربران معرفی کنیم باید چه گزینه ای انتخاب کنیم؟ جواب این سوال، استفاده از تبلیغات گوگل است. یعنی شما می توانید به گوگل هزینه ای دهید و گوگل نیز وب سایت شما را در صفحات اولیه به کاربر نشان می دهد.

معرفی گوگل ادز

همان طور که در بخش قبل گفتیم، تبلیغات گوگل وابسته به پول است و شما با پرداخت هزینه ای به آن، می توانید شاهد رشد وب سایت و کسب و کارتان در فضای اینترنت باشید. یکی از ابزارهای تبلیغاتی معروفی که شرکت گوگل در اختیار کاربران قرار داده تا از آن استفاده کنند، گوگل ادز است که البته با نام های دیگری مانند گوگل ادورز، گوگل ادوردز نیز شناخته می شود.

شاید بگویید اگر صدها نفر به این ابزار تبلیغات گوگل پول دهند و همه از آن انتظار قرار گرفتن در صفحات و لینک های اول گوگل داشته باشند، همه ی این وب سایت ها که در صفحات اول جا نمی شوند و بر چه اساسی گوگل ادوردز آن ها را رتبه بندی می کند؟ جواب راحت است، ببینید درست است که شما با پرداخت پول به ابزار تبلیغات گوگل از او انتظار قرار گرفتن در لینک های اول را دارید، اما اگر گوگل وب سایت شما را بررسی کند و متوجه شود که محتوای با کیفیت ندارید، یا حداقل نکات پایه ای سئو را رعایت نکرده اید، در نتیجه شانس شما جهت دیده شدن در فضای اینترنت کمتر می شود. بنابراین  روی محتوا و سئو نیز تمرکز کنید.

تبلیغات گوگل مناسب است یا سئو؟

جواب به این سوال کاملا بستگی به شرایط شما دارد که سعی می کنیم نکات مفیدی در این زمینه به شما بگوییم.

میزان رشد کردن:

اگر شما عجله ای جهت رسیدن به لینک های اولیه گوگل ندارید، پس می توانید بیش تر وقت خود را روی نکات سئو وب سایت خود بگذارید و این کار ممکن است چندین ماه طول بکشد و بعد از آن متوجه خواهید شد که جایگاه وب سایت شما بهتر شده است. اما اگر می خواهید از طریق وب سایت خود سریعا به درآمد برسید و جذب کاربر داشته باشید، می توانید از ابزار تبلیغات گوگل یعنی گوگل ادز استفاده کنید.

هزینه:

تبلیغات گوگل شامل هزینه های نسبتا زیادی است و هر چقدر شما پول بیش تری به گوگل ادز دهید، گوگل وب سایت شما را در لینک های اول به کاربر نشان می دهد. اگر در ابتدای کار قصد هزینه کردن در این زمینه را ندارید، پس بهتر است روی سئو کار کنید.

نوع وب سایت:

معمولا وب سایت هایی که در بستر اینترنت در زمینه فروش انواع کالا یا ارائه خدمات مختلف فعالیت می کنند، تبلیغات در گوگل می تواند برای آن ها مفید باشد. اساس کار این وب سایت ها مبتنی بر فروش محصول است و درآمد های خوبی هم دارند، در نتیجه هر چقدر بابت تبلیغات گوگل هزینه کنند، فروش بیشتر نیز خواهند داشت اما مثلا وب سایت های معمولی شاید آن چنان احساس نیاز به گوگل ادز نداشته باشند.

ترافیک بالا:

با استفاده از تبلیغات گوگل، ترافیک و تعداد بازدید کنندگان سایت شما زیاد می شود و برخی از کسب و کارهای نوپا قصد دارند که به این هدف برسند که بهترین گزینه، استفاده از تبلیغات گوگل است.

تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه می توان گفت که هر چقدر شما هزینه بیشتری به گوگل ادز دهید، شانس شما جهت حضور در لینک ها اول بیش تر است. نحوه کار این ابزار تبلیغاتی گوگل نیز ساده است بدین صورت که فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی در زمینه محصولات آرایشی بهداشتی دارید، می توانید کلمات کلیدی موجود در این زمینه را انتخاب و آن را به ابزار تبلیغات گوگل دهید.در واقع کاربرانی که جستجوهایی مشابه با کلمات کلیدی شما داشته باشند، ابزار تبلیغاتی گوگل وب سایت شما را به آن ها معرفی می کند و به ازای هر کلیکی که کاربر از سمت گوگل به وب سایت شما فرستاده شود، باید مبلغی به گوگل دهید.

در نتیجه هزینه ها به صورت کلیکی می باشد و استفاده از این روش کاملا عادلانه است چون در مرحله اول باید محتوای با کیفیت داشته باشید و سئو وب سایت شما در یک سطح خوب باشد و در آخر نیز فقط بابت کلیک هایی که کاربر از سمت گوگل به وب سایت شما فرستاده شده است مبلغ پرداخت می کنید که این باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود.

آیا تبلیغات گوگل در سئو وب سایت تاثیر گذار است؟

شاید بگویید که با استفاده از تبلیغات گوگل و ابزارهای آن مانند گوگل ادوردز، می توانید هم به رشد وب سایت تان کمک کنید و هم سئو خوبی داشته باشید. اما باید بگوییم که تبلیغات در گوگل به هیچ عنوان در سئو وب سایت شما تاثیر نخواهد داشت و فقط می توان از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی قدرتمند جهت نمایش سایت استفاده کرد، نه یک ابزار جهت بالا بردن سئو وب سایت. در واقع ربات های گوگل که همواره در حال بررسی وب سایت ها هستند، لینک های وب سایت هایی که از طریق تبلیغات گوگل در صفحات اولیه قرار گرفته اند را جهت سئو بررسی نمی کنند. بنابراین وب سایت هایی که در ابتدا سئو آن ها به صورت استاندارد انجام می شود، از دید موتورهای جستجو بسیار با اهمیت تر هستند.

ابزارهای گوگل ادوردز

ویرایشگر گوگل ادز (Editor Ads Google):

با استفاده از این ابزار می توانید به صورت آفلاین حساب گوگل ادوردز خود را مدیریت و اطلاعات آن را ویرایش کنید. Editor Ads Google  یک ابزار کاملا رایگان است که همراه با گوگل ادز می توانید آن را دانلود کنید.

برنامه ریزی هدف (Planner Reach):

توسط این ابزار کاربران می توانند میزان رشد تبلیغات خود را در سایت های مختلفی پیش بینی کنند. با استفاده از این قابلیت پیش بینی، می توان استراتژی های بهینه و سایت های مناسبی را جهت تبلیغات انتخاب کرد.

کیورد پلنر گوگل (Keyword Planner):

با استفاده از این ابزار می توانید لیست جستجوهایی که در گوگل صورت گرفته است را ببینید. با کمک این اطلاعات می توانید بهترین کلمه کلیدی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

ابزار ادز اکسپرس (AdWords Express):

این ابزار به صورت خودکار کلمات کلیدی و تبلیغات شما را مدیریت می کند و برای کسانی که به تازگی صاحب یک کسب و کار آنلاین شده اند مناسب است.

مدیریت کننده اکانت های گوگل ادز (Google Ads Manager):

با استفاده از این ابزار می توانید چندین حساب گوگل ادز خود را از طریق یک حساب کاربری مدیریت کنید.

 

مطالب پیشنهادی: پشتیبانی سایت

 

مزایای تبلیغات گوگل

رشد سریع کسب و کار.

تعداد مخاطبان بالا.

ترافیک بالای وب سایت.

میزان فروش بیش تر.

اعتماد بیش تر کاربران به شما.

رقابت با برندهای مشهور.

مدیریت کردن تبلیغات در فضای اینترنت.

تحلیل و بررسی میزان پیشرفت وب سایت.

معایب تبلیغات گوگل

تاثیر نداشتن روی سئو وب سایت.

پرداخت هزینه های بالا جهت قرارگیری در لینک های اول.

تاثیر نداشتن ربات های گوگل روی وب سایت.

در صورت استفاده نکردن از آن، سئو وب سایت شما پایین می آید.

 

مطالب پیشنهادی: سئو سایت + تعرفه ها

 

سخن پایانی

تبلیغات گوگل یا سئو هر کدام دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند که در این مقاله آن ها را بررسی کردیم. به عنوان سخن پایانی باید بدانید که تبلیغات در گوگل همان طور که از نام آن نیز مشخص است، فقط محیط مناسبی جهت تبلیغات است و شرکت گوگل ابزارهایی را در این زمینه در اختیار کاربران قرار داده است که مهم ترین آن، ابزار گوگل ادز یا گوگل ادوردز می باشد. اگر می خواهید تبلیغات گوگل بیش تر روی وب سایت شما تاثیر بگذارد، بهتر است که سئو استاندارد و مناسبی را در وب سایت خود لحاظ کنید.