افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ چیست و چطور کار می کند؟

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، یکی از راه های معروف جهت بازاریابی می باشد و اگر بتوانید آن را اصولی اجرا کنید، شاهد درآمدزایی بالایی خواهید بود. در این روش، فرد مربوطه جهت فروش محصولات یا خدمات یک شرکت، با آن ها همکاری می کند و به ازای هر فروشی که از جانب فرد مورد نظر صورت گیرد، درصدی از فروش آن محصول به او تعلق می گیرد و معمولا در این روش از اینترنت و فضای مجازی جهت فروش استفاده می شود. البته همین روش در گذشته و به صورت سنتی نیز انجام می شد اما با ظهور اینترنت و امکاناتی که دارد، فعالیت در این بستر می تواند بسیار موثرتر باشد. در این مقاله بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

افیلیت مارکتینگ چطور کار می کند؟

روش کار افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، می تواند متفاوت و به شکل های مختلفی انجام شود اما نحوه کار آن بدین صورت است که در واقع سایت تبلیغ دهنده یا همان merchant تبلیغات خودش را به شکل های مختلفی مانند بنر یا متن به سایت منتشر کننده تبلیغات می دهد که این وب سایت، تبلیغات متنی یا بنری را در بخش تبلیغات سایت خود قرار می دهد و به ازای هر کلیک کاربر روی بنر تبلیغاتی یا خرید محصول، پورسانتی از سایت تبلیغ دهنده دریافت می کند.

در واقع این همان همکاری در فروش است که یک فرد از طریق اینترنت و در داخل وب سایتش، بنر تبلیغاتی محصولات یک شرکت دیگر را قرار می دهد و در ازای فروش آن ها، از شرکت مربوطه درصدی دریافت می کند. سایت تبلیغ دهنده و سایت منتشر کننده تبلیغ نیز می توانند جهت همکاری، قراردادهایی را بین هم بنویسند.

به طور کلی در روش افیلیت مارکتینگ سه بازیگر اصلی وجود دارد که آن ها را توضیح می دهیم:

بازیگران اصلی افیلیت مارکتینگ

 • فروشندگان محصول: معمولا شرکت های بزرگ و استارت آپ های جدید، نحوه ورود به بازار و فروش محصولات خود را از این طریق انجام می دهند. بنابراین فروشندگان محصول، شرکت هایی هستند که نیاز دارند تا فروش محصولات خود را به وب سایت ها یا افراد دیگری بسپارند.
 • وب سایت های نشر تبلیغات: تبلیغات محصولات در قالب بنر و در وب سایت های مختلفی قرار داده می شوند که به این وب سایت ها، وب سایت های نشر تبلیغات گفته می شود که پل ارتباطی بین محصولات و کاربران است.
 • مشتری یا کاربر: حال کاربر یا مشتری، محصولات شرکت های تبلیغ دهنده یا merchant را در داخل وب سایت های نشر تبلیغ مشاهد و جهت خرید روی آن کلیک می کنند.

 

کمیسیون افیلیت مارکتینگ چیست و چگونه است؟

 • پرداخت به ازای هر عمل (Cost Per Action): این روش یا به اختصار روش CPA بدین صورت است که هرگونه تعاملی که کاربر با بنر تبلیغاتی داشته باشد، شامل هزینه ای است. حال این عمل می تواند خرید محصول باشد، کلیک کردن روی آگهی تبلیغاتی، پر کردن فرم خرید و ….
 • پرداخت به ازای هر لید (CPL): مشتری های بالقوه که هنوز تبدیل به مشتری های بالفعل نشده اند را لید می نامند. برخی از شرکت های بزرگ در پی جمع کردن لیدهای ارزشمندی هستند که در این حالت کاربران باید روی لینک تبلیغاتی محصولات کلیک و وارد صفحه فرود شوند. سپس با انجام هرگونه فعالیتی مانند ثبت کردن ایمیل، ثبت کردن شماره موبایل، عضویت در سایت، عضویت در خبرنامه و …. از سایت منتشر کننده تبلیغ، پورسانتی دریافت می کند.
 • پرداخت به ازای هر کلیک (Cost Per Click): همان طور که از نام آن نیز مشخص است، به ازای هر کلیکی که کاربر روی بنر تبلیغاتی محصول کند، مبلغی به عنوان پورسانت به وب سایت منتشر کننده تبلیغ داده می شود.
 • پرداخت به ازای نمایش آگهی (CPM): در واقع CPM میزان هزینه ای است که سایت منتشر کننده تبلیغ، به ازای نمایش تبلیغ به هر 1000 نفر دریافت می کند. این روش بیش تر جهت برندسازی و معرفی محصولات به مشتری است.
 • پرداخت به ازای هر فروش (Cost Per Sale): این روش که مخفف CPS است یعنی به ازای هر فروشی که از طریق وب سایت منتشر کننده تبلیغ صورت گیرد، پورسانت یا درصدی به آن وب سایت تعلق می گیرد. این روش یکی از عادلانه ترین روش ها می باشد و این چنین کاملا مشخص می شود که چه تعداد محصول از طریق وب سایت مد نظر فروخته شده است و به همان اندازه به آن پورسانت داده می شود.
 • پرداخت با تعرفه ثابت: در این روش فرد مورد نظر جهت قرار دادن محصول داخل وب سایت خود و کلیک کردن کاربران روی آن، مبلغ ثابتی را دریافت می کند.

مزایای افیلیت مارکتینگ

باهم دیدیم که افیلیت مارکتینگ چیست و چطور کار می کند، حال در این بخش با برخی از مزایای این روش تبلیغاتی قدرتمند آشنا خواهیم شد. دقت داشته باشید که افیلیت مارکتینگ صرفا مربوط به شرکت های بزرگ نمی باشد و شرکت های تازه تاسیس و استارت آپ ها نیز جهت رشد کردن و ورود به بازار، زیاد از این روش استفاده می کنند. برخی از مزایای این روش به شرح زیر هستند:

 1. شما به راحتی می توانید از این روش در جاهای زیادی استفاده کنید، مثلا انواع وب سایت ها، شبکه های اجتماعی(اینستاگرام)، سایت های پر بازدید و … بنابراین خیلی ساده می توانید در همه جا فعالیت داشته باشید.
 2. این روش به شما کمک می کند تا محصول یا خدمات خود را به افراد بسیار زیادی نشان دهید و از این رو شانس بسیار زیادی جهت رشد و فروش محصولات شما وجود دارد.
 3. این روش تا حدود زیادی منصفانه است چون شما به ازای هر کلیک کاربر، هر فروش محصول یا هر تعاملی که با بنر تبلیغاتی شما داشته باشد، مبلغی را به وب سایت منتشر کننده تبلیغ می دهید. اینگونه هر چقدر افراد بیشتر با محصول شما تعامل داشته باشند، هزینه بیش تری پرداخت می کنید و این به معنی رشد شما و پیشرفت در تبلیغات است.
 4. وقتی شما برند تبلیغاتی خود را در وب سایت های معتبری قرار دهید، در نتیجه کاربران به محصولات شما اعتماد بیش تری خواهند کرد و از این رو باعث شهرت برند و محصولات شما می شود.
 5. افیلیت مارکتینگ یک روش جدید است و شرکت های بسیار زیادی از این روش استفاده و نتیجه های خوبی گرفته اند، در نتیجه مطمئن می شوید که راه درستی را انتخاب کرده اید و شما نیز می توانید برند و محصولات خود را در بین کاربران معرفی کنید.

چگونه در افیلیت مارکتینگ موفق شویم؟

با مطالبی که تا اینجای کار به شما گفته ایم، امیدواریم که به درستی مفهوم افیلیت مارکتینگ را درک کرده باشید و با راهکارها و مزیت های آن نیز آشنا شده باشید. در این بخش راهکارهایی جهت موفقیت در این زمینه را به شما خواهیم گفت.

برای رشد کسب و کار خود و افزایش فروش با کارشناسان مجرب آریا مارکتینگ تماس با ما بگیرید

 • شناخت مخاطب: بهترین عامل جهت موفقیت، شناخت مخاطب هدف است. شما باید مخاطب هدف خود را شناسایی، وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی که در آن بیش تر وجود دارند را شناسایی، سپس اقدام به درج تبلیغات در آن وب سایت ها کنید. این چنین بنر تبلیغاتی شما در راستای نیاز مخاطبان است و احتمال خرید محصولات شما از جانب کاربران، بسیار بیش تر است.
 • محتوای با کیفیت: اگر به گرافیک و محتوای تبلیغی خودتان اهمیت ندهید و از نظر مخاطب جذابیت نداشته باشد، احتمال خرید محصول یا حتی کلیک کردن روی بنر تبلیغاتی شما نیز بسیار کم خواهد بود.

روش های مختلف افیلیت مارکتینگ

 • استفاده از روش های مختلف: سعی کنید روش های مختلف افیلیت مارکتینگ را تست کنید و فقط روی یک روش متمرکز نشوید. بدین صورت با انجام افیلیت مارکتینگ در روش های مختلف، می توانید بررسی کنید که تاثیر کدام یک بهتر است و از این پس بیش تر روی آن روش متمرکز شوید.
 • صادق بودن: اگر با مخاطب خود صادق نباشید و مخاطب به شما اعتماد نکند، در نتیجه هیچ پیشرفتی در کارتان حاصل نخواهد شد. بنابراین سعی کنید که تبلیغات خود را به صورت هدفمند و با نوشتن توضیحات واقعی و بدون اغراق در اختیار کاربر قرار دهید. اگر کاربر بنر تبلیغاتی شما را ببیند و متوجه شود که شما در توضیحات خود درباره محصولات اغرق کرده اید، دیگر هیچ وقت به محصولات شما اعتماد نخواهد کرد.

در پایان کار نیز باید بگوییم که افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش یکی از روش های مهمی است که هم می توان از آن کسب درآمد کرد و پورسانتی محصولات شرکت های بزرگ را فروخت و هم می توان از آن برای رشد کسب و کار و جذب مشتری های بیش تر استفاده کرد